OdporúčameZaložiť web alebo e-shop
aktualizované: 16.04.2010 11:49:29 

Bez tmy‚ by sme nikdy nevideli hviezdy

                                                        PES a  VOĽNÝ ČAS

 
Kedy je pes ešte šteňa-kedy vyrástol a kedy dospel?
Mnoho ľudí si myslí, že šteňa do pol roka alebo aj neskôr chráni pred ostatnými psami jeho mladosť. Je to však omyl.Relatívnu úplnú ochranu majú šteniatka len do veku okolo 3 mesiacov. Potom už aj vlky v svorke začnú napomínať vĺčatá viac alebo menej drsne. Aj mladšie šteňa si ľahko vyslúži výchovné opatrenie, ak polezie staršiemu psovi príliš na nervy, a neprestajne mu vtieravo olizuje papuľu.
Otázka ,kedy pes dospel, závisí od plemena. Malé plemená dospievajú spravidla skôr,väčšie potrebujú dlhší čas. Bernardíny alebo dogy telesne dospievajú vo veku okolo 3 rokov, duševne ešte neskôr. Medzi pracovnými psami dospieva najrýchlejšie , vo veku okolo 2 rokov, nemecký ovčiak. Dvojročné rotvajlery sú naopak v tom veku ešte ozajstnými mláďatami .Potrebujú približne 3 roky, aby vyrástli.
 
Čo robiť pri úpale?
 Príznaky:Pes vyzerá stresovaný, silno dychčí a sliznice má sčervenené. Ak nič neurobíte, stav sa mu môže rapídne zhoršiť a pes môže skolabovať. Aj keby ste mali len podozrenie na úpal, treba psa rýchlo ochladiť studenou vodou. Robte chorému zábaly z mokrých uterákov. Ak máte poruke vrecúška s ľadom, poukladajte mu ich an telo a studenou vodou mu navlhčíte aj jazyk. Nedovoľte mu však piť studenú vodu. Každých 15 minút mu merajte rektálnu teplotu( pri úpale je zvýšená), pokým neklesne na 38.3 °C. Čo najskôr dopravte zviera k veterinárovi.
 
Psy a zákon o poľovníctve
( č.23 Zb.z. 23.2.1962 v znení neskorších prepisov)
,, § 21 ods. 1: Poľovnícka stráž je oprávnmená najmä: usmrcovať v poľovnom revíry psy, ktoré mimo vplyvu svojho vedúceho  a vo vzdialenosti väčšeu ako 200 m od najbližšieho trvalo obývaného domu hľadajú alebo prenasledujú zver alebo sa k nej plazia...a hubiť zvietatá škodlivé poľovníctvu (pytlačiace psy, mačky a v bažantniciach ježe). "
 
Ako reagovať pri psej bitke
Medzi psami, aj známymi, môže občas dochádzať k výmene názorov. Zasiahnite len vtedy, ak malľmu psovi hrzí nebezpečenstvo, že ho ťažší jednoducho zadlávi alebo keď sa všetky naraz vrhnú na vášho chránenca.
Pamätajte, že sa vystavujete nebezpečenstvu, pretože aj váš vlastný pes vás môže v zápale boja pohrýzť. Nikdy pritom silno nekričte, ani psov nebite, pretože ich to ešte väčšmi rozzúri.
Zápasy medzi fenkami sú nekompromisnejšie ako medzi psami.
 
 
Psia výbava na dlhšiu cestu
  • vôdzky ,krátka ( asi 1m dlhá)a dlhá  alebo samonavíjacie vodidlo
  • obojok a /alebo špeciálny hrudný obojok na horskú turistiku
  • prípadne košík (na mnohých miestach predpísaný pre určité plemená)
  • vysokohodnotné krmivo na túry dlhšie ako 2 dni (najlepšie kvalitné suché krmivo)
  • voda!!!( na celodenný výlet v teplom počasí až do 5 litrov)
  • Na túru si pribaľte aj malú psiu lekárničku (Betaisodona alebo iná masť, prípravky proti vracaniu a hnačke-živočíšne uhlie pomáha len v ľahkých prípadoch, očné kvapky, obväz, teplomer-normálna teplota psa je 38-39°C, klieštiky a pinzeta, jelení loj, tuk alebo vazelína na popraskané labky)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Použitá literatúra:Angela Wegmannová-Voľný čaš so psom
 
 
 
 
 Vytvorené službou WebLahko.sk  |  Nahlásiť protiprávny obsah!  |   Mapa stránok